Men
Women
Under-19 Men
Under-19 Women
Para

2018

Event Competitor
Sprint Matthew GLAETZER (SA)
Time Trial Matthew GLAETZER (SA)
Keirin Matthew GLAETZER (SA)
Individual Pursuit Sam WELSFORD (WA)
Points Race Kelland O'BRIEN (VIC)
Scratch Race Joshua HARRISON (SA)
Teams Pursuit Kelland O'BRIEN (VIC)
Leigh HOWARD (VIC)
Riley HART (VIC)
Godfrey SLATTERY (VIC)
Team Sprint Patrick CONSTABLE (SA)
Matthew GLAETZER (SA)
Tom CLARKE (SA)
Madison Alexander PORTER (SA)
Rohan WIGHT (SA)
Omnium Sam WELSFORD (WA)

2017

Event Competitor
Sprint P Constable
Time Trial Nick Yallouris
Keirin M Glaetzer
Individual Pursuit J Kerby
Points Race C Meyer
Scratch Race Sam Welsford
Teams Pursuit WA
Team Sprint SA
Madison Cameron MEYER (WA)
Sam WELSFORD (WA)
Omnium Alex Porter

2016

Event Competitor
Sprint M Glaetzer
Time Trial L Davison
Keirin S Perkins
Individual Pursuit S Welsford
Points Race A Edmondson
Scratch Race A Edmondson
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA

2015

Event Competitor
Sprint M Glaetzer
Time Trial S Sunderland
Keirin J Schmid
Individual Pursuit A Morgan
Points Race G O'Shea
Scratch Race S Law
Teams Pursuit SA
Team Sprint NSW

2014

Event Competitor
Sprint M Glaetzer
Time Trial M Glaetzer
Keirin S Perkins
Individual Pursuit A Edmondson
Points Race G O'Shea
Scratch Race S Law
Teams Pursuit SA
Team Sprint NSW

2013

Event Competitor
Sprint M Bullen
Time Trial G O'Shea
Keirin A Taylor
Individual Pursuit M Hepburn
Points Race A Edmondson
Scratch Race L Davison
Teams Pursuit SA
Team Sprint NSW

2012

Event Competitor
Sprint A Bird
Time Trial J Glasspool
Keirin M Glaetzer
Individual Pursuit M Hepburn
Points Race J Bobridge
Scratch Race J Bobridge
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA

2011

Event Competitor
Sprint S Perkins
Time Trial J-L Rathbone
Keirin S Perkins
Individual Pursuit J Bobridge
Points Race L Durbridge
Scratch Race S Law
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA

2010

Event Competitor
Sprint D Ellis
Time Trial J Leonard
Keirin S Sunderland
Individual Pursuit J Bobridge
Points Race J Bobridge
Scratch Race S Law
Teams Pursuit SA
Team Sprint ACT

2009

Event Competitor
Sprint S Perkins
Time Trial S Perkins
Keirin S Perkins
Individual Pursuit J Bobridge
Points Race G O'Shea
Scratch Race G O'Shea
Teams Pursuit WA
Team Sprint VIC

2008

Event Competitor
Sprint M French
Time Trial J Leonard
Keirin M French
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race S Finning
Scratch Race L Howard
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC

2007

Event Competitor
Sprint R Bayley
Time Trial B Kersten
Keirin J Leonard
Individual Pursuit P Thuaux
Points Race J L Rathbone
Scratch Race Z Dempster
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC

2006

Event Competitor
Sprint B Kersten
Time Trial B Kersten
Keirin B Kersten
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race M Olman
Scratch Race G Irwin
Teams Pursuit TAS
Team Sprint QLD

2005

Event Competitor
Sprint J Dajka
Time Trial B Kersten
Keirin J Leonard
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race S Finning
Scratch Race C Pascoe
Teams Pursuit TAS
Team Sprint VIC
1 Lap Time Trial B Kersten

2004

Event Competitor
Sprint S Eadie
Time Trial S Kelly
Keirin B Kersten
Individual Pursuit C Pascoe
Points Race C Sutton
Scratch Race S Hopkins
Teams Pursuit NSW
Team Sprint NSW
1 Lap Time Trial S Eadie

2003

Event Competitor
Sprint R Bayley
Time Trial B Kersten
Keirin M French
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race D Young
Scratch Race W Cosgrove
Teams Pursuit VIC
Team Sprint QLD
200m Flying TT M French
1 Lap Time Trial M French

2002

Event Competitor
Sprint S Eadie
Time Trial D Day
Keirin D Day
Individual Pursuit P Dawson
Points Race M Renshaw
Scratch Race M Renshaw
Teams Pursuit NSW
Team Sprint NSW
200m Flying TT S Eadie

2001

Event Competitor
Sprint J Dajka
Time Trial M Renshaw
Keirin J Dajka
Individual Pursuit S Wooldridge
Points Race M Renshaw
Scratch Race M Renshaw
Teams Pursuit NSW
Team Sprint WA
200m Flying TT R Bayley

2000

Event Competitor
Sprint S Eadie
Time Trial B Kersten
Keirin G Neiwand
Individual Pursuit L Roberts
Points Race S Suckling
Scratch Race B Aitken
Teams Pursuit NSW
Team Sprint NSW
200m Flying TT S Eadie

2018

Event Competitor
Sprint Stephanie MORTON (SA)
Time Trial Kaarle MCCULLOCH (NSW)
Keirin Stephanie MORTON (SA)
Individual Pursuit Ashlee ANKUDINOFF (NSW)
Points Race Amy CURE (TAS)
Scratch Race Amy CURE (TAS)
Teams Pursuit Breanna HARGRAVE (SA)
Annette EDMONDSON (SA)
Alexandra MANLY (SA)
Maeve PLOUFFE (SA)
Team Sprint Stephanie MORTON (SA)
Rikki BELDER (SA)
Holly TAKOS (SA)
Madison Kristina CLONAN (QLD)
Macey STEWART (TAS)
Omnium Ashlee ANKUDINOFF (NSW)

2017

Event Competitor
Sprint S Morton
Time Trial B Hargrave
Keirin K McCulloch
Individual Pursuit R Wiasak
Points Race A Cure
Scratch Race A Cure
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA
Madison Danielle McKinnirey (SA)
Alex Manly (SA)
Omnium A Cure

2016

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial C Ward
Keirin A Meares
Individual Pursuit A Ankudinoff
Points Race A Edmondson
Scratch Race A Edmondson
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA (Meares/Morton)
Madison Danielle McKinnirey (SA)
Georgia Baker (TAS)
Omnium Danielle McKinnirey (SA)

2015

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial R Belder
Keirin S Morton
Individual Pursuit A Cure
Points Race M Hoskins
Scratch Race L Perry
Teams Pursuit TAS
Team Sprint SA (Meares / Morton / Belder)
Madison Annette Edmondson (SA)
Jess Mundy (SA)
Omnium Ash Ankudinoff (NSW)

2014

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial A Meares
Keirin S Morton
Individual Pursuit A Cure
Points Race A Edmondson
Scratch Race A Edmondson
Teams Pursuit TAS
Team Sprint SA (Morton / Belder)
Madison Annette Edmondson (SA)
Jess Mundy (SA)
Omnium Annette Edmondson (SA)

2013

Event Competitor
Sprint S Morton
Time Trial K McCulloch
Keirin S Morton
Individual Pursuit A Edmondson
Points Race A Edmondson
Scratch Race A Edmondson
Teams Pursuit WA
Team Sprint SA (Morton / Belder)
Omnium A Edmondson (SA)

2012

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial K McCulloch
Keirin A Meares
Individual Pursuit A Edmondson
Points Race A Edmondson
Scratch Race I King
Teams Pursuit WA
Team Sprint SA (Meares / Belder)

2011

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial K McCulloch
Keirin A Meares
Individual Pursuit J Tomic
Points Race J Tomic
Scratch Race A Edmondson
Teams Pursuit WA
Team Sprint NSW

2010

Event Competitor
Sprint K McCulloch
Time Trial K McCulloch
Keirin K McCulloch
Individual Pursuit S Kent
Points Race B Goss
Scratch Race B Goss
Teams Pursuit WA
Team Sprint NSW

2009

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial A Meares
Keirin K Meares
Individual Pursuit J Tomic
Points Race B Goss
Scratch Race S Armstrong
Teams Pursuit WA
Team Sprint QLD

2008

Event Competitor
Sprint K McCulloch
Time Trial K McCulloch
Keirin K McCulloch
Individual Pursuit J Tomic
Points Race B Goss
Scratch Race L McCaughey
Teams Pursuit WA
Team Sprint QLD

2007

Event Competitor
Sprint K Meares
Time Trial A Meares
Keirin A Meares
Individual Pursuit K Mactier
Points Race B Goss
Scratch Race S Armstrong
Teams Pursuit NSW
Team Sprint QLD

2006

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial K Bayley
Keirin K Meares
Individual Pursuit K Mactier
Points Race K Bates
Scratch Race K Bates
Team Sprint QLD

2005

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial A Meares
Keirin A Meares
Individual Pursuit K Bates
Points Race K Bates
Scratch Race K Bates
Team Sprint QLD

2004

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial A Meares
Keirin R Hubbard
Individual Pursuit K Mactier
Points Race A Rhodes
Scratch Race R Gilmore
Team Sprint QLD

2003

Event Competitor
Sprint K Meares
Time Trial A Meares
Keirin A Meares
Individual Pursuit K Mactier
Points Race R Gilmore
Scratch Race R Gilmore
Team Sprint QLD
200m Flying TT A Meares

2002

Event Competitor
Sprint K Meares
Time Trial K Meares
Keirin R Hubbard
Individual Pursuit A Safe
Points Race R Gilmore
Scratch Race R Gilmore
Team Sprint QLD
200m Flying TT K Meares

2001

Event Competitor
Sprint K Meares
Time Trial K Meares
Individual Pursuit K Bates
Points Race K Bates
Scratch Race K Meares
200m Flying TT K Meares

2000

Event Competitor
Sprint M Ferris
Time Trial L Higginson
Individual Pursuit K Watt
Points Race K Barrow
Scratch Race L Higginson
200m Flying TT M Ferris

2018

Event Competitor
Sprint Leigh HOFFMAN (SA)
Time Trial Thomas CORNISH (NSW)
Keirin Sam GALLAGHER (VIC)
Individual Pursuit Blake QUICK (QLD)
Points Race Blake QUICK (QLD)
Scratch Race Luke PLAPP (VIC)
Teams Pursuit Graeme FRISLIE (VIC)
Jensen PLOWRIGHT (VIC)
Luke PLAPP (VIC)
Bill SIMPSON (VIC)
Team Sprint Thomas CORNISH (NSW)
Zachary MARSHALL (NSW)
John TROVAS (NSW)
Madison Luke PLAPP (VIC)
Nathan BOF (VIC)
Omnium Blake QUICK (QLD)

2017

Event Competitor
Sprint M Richardson (WA)
Time Trial B O'Shea (SA)
Keirin J Brister (SA)
Individual Pursuit G Slattery (VIC)
Points Race C Sayers (SA)
Scratch Race B O'Shea (SA)
Teams Pursuit VIC
Team Sprint WA

2016

Event Competitor
Sprint C Rowley
Time Trial C Scott
Keirin H Lodge
Individual Pursuit K O'Brien
Points Race K O'Brien
Scratch Race K O'Brien
Teams Pursuit VIC
Team Sprint NSW

2015

Event Competitor
Sprint D Radzikiewicz
Time Trial R Wight
Keirin C Rowley
Individual Pursuit R Wight
Points Race A Rendell
Scratch Race C Scott
Teams Pursuit SA
Team Sprint VIC

2014

Event Competitor
Sprint B Dean
Time Trial B Dean
Keirin B Dean
Individual Pursuit D Fitter
Points Race C Scotson
Scratch Race J Edwards
Teams Pursuit SA
Team Sprint VIC

2013

Event Competitor
Sprint P Constable
Time Trial Z Shaw
Keirin J Angsuthasawit
Individual Pursuit J Edwards
Points Race S Welsford
Scratch Race S Welsford
Teams Pursuit SA
Team Sprint SA

2012

Event Competitor
Sprint E Harwood
Time Trial Z Shaw
Keirin J Schmid
Individual Pursuit A Morgan
Points Race T Derecourt
Scratch Race E Hull
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC

2011

Event Competitor
Sprint T McMillan
Time Trial R Sanders
Keirin T McMillan
Individual Pursuit J Law
Points Race C Ewan
Scratch Race R Sanders
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC

2010

Event Competitor
Sprint M Hammond
Time Trial M Hammond
Keirin M Hammond
Individual Pursuit D Parker
Points Race J Kerby
Scratch Race L Ockerby
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC

2009

Event Competitor
Sprint M Hammond
Time Trial J Glasspool
Keirin M Hammond
Individual Pursuit M Hepburn
Points Race A Carver
Scratch Race A Carver
Teams Pursuit QLD
Team Sprint VIC

2008

Event Competitor
Sprint P Fellows
Time Trial S Law
Keirin P Fellows
Individual Pursuit R Dennis
Points Race R Dennis
Scratch Race S Law
Teams Pursuit WA
Team Sprint NSW

2007

Event Competitor
Sprint B Davis
Time Trial L Howard
Keirin B Davis
Individual Pursuit L Howard
Points Race G O'Shea
Scratch Race M Rudolph
Teams Pursuit VIC
Team Sprint NSW

2006

Event Competitor
Sprint S Sunderland
Time Trial S Sunderland
Keirin D Ellis
Individual Pursuit C Meyer
Points Race C Meyer
Scratch Race L Howard
Teams Pursuit WA
Team Sprint WA

2005

Event Competitor
Sprint D Ellis
Time Trial J L Rathbone
Keirin J Hogg
Individual Pursuit Z Dempster
Points Race Z Dempster
Scratch Race A Bennett
Teams Pursuit QLD
Team Sprint QLD
1 Lap Time Trial S Sunderland

2004

Event Competitor
Sprint S Perkins
Time Trial D Thorsen
Keirin D Thorsen
Individual Pursuit M Ford
Points Race M Olman
Scratch Race D Thorsen
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC
1 Lap Time Trial S Perkins

2003

Event Competitor
Sprint S Perkins
Time Trial S Perkins
Keirin A Taylor
Individual Pursuit C Pascoe
Points Race S Finning
Scratch Race D Thorsen
Teams Pursuit VIC
Team Sprint VIC
200m Flying TT S Perkins

2002

Event Competitor
Sprint M French
Time Trial M French
Keirin M French
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race N Sanderson
Scratch Race M Farmer
Teams Pursuit VIC
Team Sprint QLD
200m Flying TT M French

2001

Event Competitor
Sprint M French
Time Trial K Stewart
Keirin J Niblett
Individual Pursuit M Jamieson
Points Race G Matulich
Scratch Race M Farmer
Teams Pursuit NSW
Team Sprint Victoria
200m Flying TT K Stewart

2000

Event Competitor
Sprint R Bayley
Time Trial M Renshaw
Keirin R Bayley
Individual Pursuit P Dawson
Points Race P Dawson
Scratch Race M Renshaw
Teams Pursuit NSW
Team Sprint NSW
200m Flying TT R Bayley

2018

Event Competitor
Sprint Alana FIELD (VIC)
Time Trial Brooklyn VONDERWALL (SA)
Keirin Alana FIELD (VIC)
Individual Pursuit Lauren ROBARDS (ACT)
Points Race Sarah GIGANTE (VIC)
Scratch Race Alexandra MARTIN-WALLACE (QLD)
Teams Pursuit Alice CULLING (VIC)
Jemma EASTWOOD (VIC)
Ashlee JONES (VIC)
Sarah GIGANTE (VIC)
Team Sprint Heather May (SA)
Brooklyn VONDERWALL (SA)
Madison Jemma EASTWOOD (VIC)
Sarah GIGANTE (VIC)
Omnium Alexandra MARTIN-WALLACE (QLD)

2017

Event Competitor
Sprint L Tucker (QLD)
Time Trial L Tucker (QLD)
Keirin L Tucker (QLD)
Individual Pursuit A Martin-Wallace (WA)
Points Race A Culling (VIC)
Scratch Race M Gillon (TAS)
Team Sprint QLD

2016

Event Competitor
Sprint T Christie
Time Trial T Christie
Keirin T Christie
Individual Pursuit J Haines
Points Race N Macdonald
Scratch Race J Haines
Team Sprint VIC

2015

Event Competitor
Sprint B Tucker
Time Trial C Field
Keirin T Christie
Individual Pursuit D McKinnirey
Points Race C Moran
Scratch Race B Mullany

2014

Event Competitor
Sprint C Field
Time Trial C Field
Keirin C Field
Individual Pursuit A Manly
Points Race M Stewart
Scratch Race J Talbot
Teams Pursuit SA

2013

Event Competitor
Sprint T Falappi
Time Trial T Beckett
Keirin T Falappi
Individual Pursuit K Robson
Points Race M Stewart
Scratch Race E Wundersitz
Teams Pursuit SA

2012

Event Competitor
Sprint C Ward
Time Trial T Jennings
Keirin C Ward
Individual Pursuit K Robson
Points Race T Jennings
Scratch Race T Jennings
Teams Pursuit QLD

2011

Event Competitor
Sprint A Sylvester
Time Trial A Sylvester
Keirin T Jennings
Individual Pursuit E Roper
Points Race J Allen
Scratch Race T Jennings

2010

Event Competitor
Sprint H Williams
Time Trial H Williams
Keirin H Williams
Individual Pursuit A Cure
Points Race A Cure
Scratch Race I King

2009

Event Competitor
Sprint A Edmondson
Time Trial A Edmondson
Keirin M Hoskins
Individual Pursuit A Cure
Points Race M Dunn
Scratch Race M Dunn

2008

Event Competitor
Sprint A Edmondson
Time Trial A Edmondson
Keirin A Edmondson
Individual Pursuit S Kent
Points Race M Dunn
Scratch Race C Hosking

2007

Event Competitor
Sprint P Hindmarsh
Time Trial J Butler
Keirin P Hindmarsh
Individual Pursuit J Tomic
Points Race J Tomic
Scratch Race L Friend

2006

Event Competitor
Sprint K McCulloch
Time Trial K McCulloch
Keirin T Downing
Individual Pursuit P Mullens
Points Race T Downing
Scratch Race T Downing

2005

Event Competitor
Sprint C MacPherson
Time Trial H Wright
Keirin H Wright
Individual Pursuit B Rogers
Points Race S Armstrong
Scratch Race S Armstrong

2004

Event Competitor
Sprint H Wright
Time Trial H Wright
Keirin S Armstrong
Individual Pursuit B Rogers
Points Race A Spratt
Scratch Race A Spratt

2003

Event Competitor
Sprint A Eppinger
Time Trial R Borgo
Individual Pursuit J MacLean
Points Race R Braithwaite
Scratch Race R Braithwaite

2002

Event Competitor
Sprint R Borgo
Time Trial R Borgo
Individual Pursuit B Goss
Points Race B Goss
Scratch Race B Goss

2001

Event Competitor
Sprint K Bayley
Time Trial A Meares
Individual Pursuit B Goss
Points Race B Goss
Scratch Race E Williams

2000

Event Competitor
Sprint A Meares
Time Trial K Meares
Individual Pursuit K Bates
Points Race K Bates
Scratch Race K Bates
Open women 2016 2017 2018
C1 Women 500m TT Not held Not held Not held
C1 Women 3K Pursuit Not held Not held Not held
C2 Women 500m TT Amanda Reid (NSW) Amanda Reid (NSW) Amanda Reid (NSW)
C2 Women 3K Pursuit Amanda Reid (NSW) Amanda Reid (NSW) Amanda Reid (NSW)
C3 Women 500m TT Simone Kennedy (NSW) Meg Lemon (SA) Simone Kennedy (NSW)
C3 Women 3K Pursuit Simone Kennedy (NSW) Meg Lemon (SA) Simone Kennedy (NSW)
C4 Women 500m TT Sue Powell (ACT) Hannah Macdougall (VIC) Meg Lemon (SA)
C4 Women 3K Pursuit Sue Powell (ACT) Hannah Macdougall (VIC) Emily Petricola (VIC)
C5 Women 500m TT Not held Bronwyn Dolman (SA) Bronwyn Dolman (SA)
C5 Women 3K Pursuit Not held Bronwyn Dolman (SA) Bronwyn Dolman (SA)
BVI Tandem Women Sprint O’Connor (ACT) & Hargrave (SA) Gallagher & Janssen (VIC) Gallagher (VIC) / Tucker (QLD)
BVI Tandem Women 1K TT Gallagher / Janssen (VIC) Henderson / Dashorst (SA) Gallagher (VIC) / Tucker (QLD)
BVI Tandem Women 3K Pursuit Hou & Knowler (ACT)
Open men 2016 2017 2018
C1 Men 1K TT Darcy Thompson (SA) Darcy Thompson (SA) Darcy Thompson (SA)
C1 Men 3K Pursuit Darcy Thompson (SA) Darcy Thompson (SA) Darcy Thompson (SA)
C2 Men 1K TT Not held Allan Gordon (NSW) Allan Gordon (NSW)
C2 Men 3K Pursuit Not held Allan Gordon (NSW) Darren Hicks (SA)
C3 Men 1K TT David Nicholas (QLD) David Nicholas (QLD) David Nicholas (QLD)
C3 Men 3K Pursuit David Nicholas (QLD) David Nicholas (QLD) David Nicholas (QLD)
C4 Men 1K TT Kyle Bridgwood (QLD) Kyle Bridgwood (QLD) Kyle Bridgwood (QLD)
C4 Men 4K Pursuit Kyle Bridgwood (QLD) Kyle Bridgwood (QLD) Kyle Bridgwood (QLD)
C5 Men 1K TT Alistair Donohoe (VIC) Not held Daniel Van Der Laan (NSW)
C5 Men 4K Pursuit Alistair Donohoe (VIC) Not held Alistair Donohoe (VIC)
BVI Tandem Men Sprint Henderson & Clarke (SA)
BVI Tandem Men 1K TT Kennedy (ACT) & Yallouris (NSW) Murphy & Glasspool (SA) Henderson & Clarke (SA)
BVI Tandem Men 4K Pursuit Modra (SA) & Edwards (QLD) Murphy & Glasspool (SA) Murphy & Glasspool (SA)