Masters: Records smashed on opening day

It was a lightning fast opening day of the 2019 Cycling Australia Masters Track National Championships with a new world’s best time and three Australian record times set in the time trials.

All Championships Results

New South Wales rider Gary Mandy set a world’s best time in the master’s men 7 event on his maiden ride around the 2018 Commonwealth Games Track.  

“This is my first time riding on the Anna Meares Velodrome, I have been loving the atmosphere, and am thrilled to have set a new world’s best time on the first day of Track Nationals,” said Mandy.

Chris Murray (NSW) took the top step of the podium in the masters 5 while his teammate David Willmott won the masters 8 category, with both setting new Australian record times.

The third new Australian record time set for the day was by Western Australia’s John Dixon in the masters 9 category. Dixon broke the 40-second barrier for his time trial, with over one second between himself and Queensland rival Ron Hickson who won silver.

Daniel Rickard (ACT) broke a championship record time in the masters men 4.

New South Wales’ Sherrie-Ann Prossalentis (NSW) and Amber Walsh (NSW) won the women’s team sprint, while the Queensland trio Nathan Sander, Luke Van Maanenberg and Samuel Hoskins took the men’s title.

Moment of the day:

Earlier this year Tess Martin-Wallace cheered on her daughter in the scratch race for a silver medal at the Tissot UCI Track Cycling World Cup in Hong Kong.  On Sunday in Brisbane, Alexandra Martin-Wallace cheered on her Mum to gold at the 2019 Masters Track National Championships.

Despite spending plenty of time watching track cycling after taking her daughter to racing and training over the years, Tess had never stepped onto the track to give track cycling a go until 2018!

“About three months after the Commonwealth Games, I started track cycling through the Women on Track Program that was run by Cycling Queensland,” said Tess. “It has been great fun doing track cycling, it is very addictive, I have really enjoyed learning to ride, and now learning to race on the track.

“It is pretty special to share this with my daughter Alex, we both went to Bundaberg Cycle Fest International recently. Alex raced in the UCI division, and was also my holder for the master’s division.”

“I’m looking forward to competing in my first Track Nationals, and have picked out a few events. I’m focusing on the scratch, points and individual pursuit. It’s going to be a great experience!!”

2019 Cycling Australia National Champions:

  • Time Trial Men Masters 1 – Luke Van Maanenberg (Sunshine Coast CC)
  • Time Trial Men Masters 2 – Brad Norton (Shepparton Cycling Club)
  • Time Trial Men Masters 3 – Shane Dirks (Illawarra CC)
  • Time Trial Men Masters 4 – Daniel Rickhard (Canberra CC)***
  • Time Trial Men Masters 5 – Chris Murray (Randwick Botany CC)**
  • Time Trial Men Masters 6 – Karl Morris (University of Queensland CC)
  • Time Trial Men Masters 7 – Gary Mandy (Illawarra CC)*
  • Time Trial Men Masters 8 – David Willmott (Randwick Botany CC)**
  • Time Trial Men Masters 9 – John Dixon (Track Cycling WA)**
  • Time Trial Men Masters 10 – Keith Oliver (St George CC)
  • Time Trial Women Masters 1 – Emma Jackson (Castlemaine Cycling Club)
  • Time Trial Women Masters 2 – Amber Walsh (Hunter Valley Masters CC)
  • Time Trial Women Masters 3 – Simone Grounds (Dubbo CC)
  • Time Trial Women Masters 4 – Janelle Smith (Northern Vets Cycling Club)
  • Time Trial Women Masters 5 – Megan Stevens (University of Queensland CC)
  • Time Trial Women Masters 6 – Sally McKenna (Hunter Valley Masters CC)***
  • Time Trial Women Masters 7 – Lise Benjamin (Bicisport)
  • Time Trial Women Masters 8/9 – Belinda McKay (Kangaroo Points CC)
  • Team Sprint Men Masters 135+ – Team CCC: Chris Murray (Randwick Botany CC), Michael Smith (Central Coast CC), Gavin White (Randwick Botany CC)
  • Team Sprint Women Masters 85+ – Sisters of Steel: Anna Whitten (Hunter Valley Masters CC), Sally McKenna (Hunter Valley Masters CC)
  • Team Sprint Masters Men All Ages: Brisbane Hip Clinic: Nathan Sander (University of Queensland CC), Luke Van Maanenberg (Sunshine Coast CC), Samuel Hoskins (Brisbane Cycling Club)**
  • Team Sprint Masters Women All Ages: Pocket and Spanner: Sherrie-Ann Prossalentis (Hunter Valley Masters CC), Amber Walsh (Hunter Valley Masters CC)**
  • Scratch Race Masters Men 1: Dane Crawford (Hunter District Cycling Club)
  • Scratch Race Masters Men 2: Johnathan Millington (Hunter District Cycling Club)
  • Scratch Race Masters Men 3: Shane Dirks (Illawarra Cycle Club)
  • Scratch Race Masters Men 4: Matthew Glanville (Randwick Botany CC)
  • Scratch Race Masters Men 5: Andrew Patten (Hamilton Wheelers CC)
  • Scratch Race Masters Men 6: Tony Simonelli (Ipswich CC)
  • Scratch Race Masters Men 7: Gary Mandy (Illawarra CC)
  • Scratch Race Masters Men 8: Steele Bishop (Midland CC)
  • Scratch Race Masters Men 9: John Dixon (Track Cycling WA)
  • Scratch Race Masters Men 10: Keith Oliver (St George CC)
  • Scratch Race Masters Women 1: Emma Jackson (Castlemaine CC)
  • Scratch Race Masters Women 2: Joanne Arancibia (St George CC)
  • Scratch Race Masters Women 3: Simone Grounds (Dubbo CC)
  • Scratch Race Masters Women 4: Vanessa Goss (Coburg Cycling Club)
  • Scratch Race Masters Women 5: Tess Martin-Wallace (Sunshine Coast CC)
  • Scratch Race Masters Women 6: Julie Barnett (Gold Coast CC)
  • Scratch Race Masters Women 7: Lise Benjamin (Bicisport)
  • Scratch Race Masters Women 8: Belinda McKay (Kangaroo Point CC)