Loading Events

All Events

2020 Elite/U19 & 2021 Para Championships

December 16 - December 20

 

Session 1EventWednesday 16th December 2020
12:001Under 19 Women Team PursuitQualifying (Fastest 4 to Finals Event 7)
2Under 19 Men Team PursuitQualifying (Fastest 4 to Finals Event 8)
3Elite Women Team PursuitQualifying (Fastest 4 to Finals Event 15)
4Elite Men Team PursuitQualifying (Fastest 4 to Finals Event 16)
5Under 19 Women Team SprintQualifying (Fastest 4 to Finals Event 10)
15.506Under 19 Men Team SprintQualifying (Fastest 4 to Finals Event 11)
Session 2EventWednesday 16th December 2020
18.307Under 19 Women Team PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
8Under 19 Men Team PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
9Elite Women 500mFinal 2 up
10Under 19 Women Team SprintFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
11Under 19 Men Team SprintFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
12Elite Men 1000m TT FinalFinal 2 up
PRESENTATIONSEvents 7,8,9,10,11,12
13Under 19 Women Scratch Race 7.5kmFinal
14Under 19 Men Scratch Race 10kmFinal
15Elite Women Team PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
16Elite Men Team PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
21.45PRESENTATIONSEvents 13,14,15,16
Session 3EventThursday 17th December 2020
11:3017Para AWII Women 500m TTFinal 2 up
18Para AWII Men 1000m TTFinal 2 up
19Elite Women SprintQualifying Flying 200m (Fastest 16 to Rd1)
20Under 19 Women 500m TTFinal 2 up
21Para WC1 – 5 500m TTFinal 2 up
22Elite Women SprintRound 1 8 Heats Winnners to Q/F
23Para MC1-5 1000m TTFinal 2 up
24Under 19 Men 1000m TTFinal 2 up
25Elite Women SprintQuarter Final Round 1
26Para WB / MB 1000m TTFinal 2 up
 PRESENTATIONSEvent 17,18,20,21,23,24,26
27Elite Women SprintQuarter Final Round 2
28Elite Women Individual PursuitQualifying (Fastest 4 to Final Event 31)
29Elite Women SprintQuarter Final Round 3 (if required)
30Elite Men Individual PursuitQualifying (Fastest 4 to Final Event 33)
31Under 19 Women KeirinRound 1
16.5532Under 19 Men KeirinRound 1
Session 4EventThursday 17th December 2020
17.30-18.20Warm Up
18.3033Under 19 Women Madison 20km (80 laps)Final
34Elite Women SprintSemi Final Round 1
35Under 19 Women KeirinFinal 7-12 & 1-6
36Elite Women SprintSemi Final Round 2
37Under 19 Men KeirinFinal 7-12 & 1-6
38Elite Women SprintSemi Final Round 3 (if required)
39Under 19 Men Madison 30km (120 laps)Final
PRESENTATIONSEvents 33,35,37,39
40Elite Women SprintFinal Round 1
41Elite Women Individual PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
42Elite Women SprintFinal Round 2
43Elite Men Individual PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
44Elite Women SprintFinal Round 3 if required
21.50PRESENTATIONSEvents 41,43,44
Session 5EventFriday 18th December 2020
9.00-9.50Warm Up
10.0045Under 19 Women SprintQualifying Fastest 8 to Quarter Final (Event 39)
46Under 19 Men SprintQualifying Fastest 8 to Quarter Final (Event 40
47Under 19 Women SprintQuarter Final Round 1
48Under 19 Men SprintQuarter Final Round 1
49Para WC1-5 Individual PursuitQualifying 3000m (fastest 4 to Finals)
50Para AWII Women Individual PursuitQualifying 3000m (Fastest 4 to Finals)
51Para AWII Men Individual PursuitQualifying 3000m (Fastest 4 to Finals)
52Para WB Individual PursuitQualifying 3000m (Fastest 4 to Finals)
53Under 19 Women SprintQuarter Final Round 2
54Under 19 Men SprintQuarter Final Round 2
55Para MB Individual PursuitQualifying 4000m
56Under 19 Women SprintQuarter Final Round 3 (if required)
57Under 19 Men SprintQuarter Final Round 3 (if required)
58Under 19 Women Omnium Round 1Scratch Race 5km (20 laps)
59Elite Men Omnium Round 1Scratch Race 10km (40 laps)
60Under 19 Women SprintSemi Final Round 1
61Under 19 Men SprintSemi Final Round 1
62Para MC1-3 Individual PursuitQualifying 3000m (Fastest 4 to Finals)
63Para MC4-5 Individual PursuitQualifying 4000m (Fastest 4 to Finals)
64Under 19 Women SprintSemi Final Round 2
65Under 19 Men SprintSemi Final Round 2
66Under 19 Women Omnium Round 2Tempo Race 5km (20 laps)
67Elite Men Omnium Round 2Tempo Race 10km (40 laps)
68Under 19 Women SprintSemi Final Round 3 (if required)
69Under 19 Men SprintSemi Final Round 3 (if required)
70Para WC1-5 Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
71Para WB Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
72Para MB Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
73Para MC1-3 Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
74Para MC4-5 Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
75Para AWII Women Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
76Para AWII Men Individual PursuitFinal 3rd & 4th, 1st & 2nd
16.50PRESENTATIONSEvents 70,71,72,73,74,75,76
Session 6EventFriday 18th December 2020
17.30-18.20Warm Up
18.3077Under 19 Women Omnium Round 3Elimination
78Elite Men Omnium Round 3Elimination
79Para WB/MB SprintQualifying
80Under 19 Women SprintFinal Round 1
81Under 19 Men SprintFinal Round 1
82Elite Men Team SprintQualifying (Fastest 4 to Final Event )
83Para WB/MB SprintRound 1
84Under 19 Women SprintFinal Round 2
85Under 19 Men SprintFinal Round 2
86Under 19 Men Points RaceFinal 25km (100 laps)
87Para WB/MB SprintRound 2
88Under 19 Women SprintFinal Round 3 (if required)
89Under 19 Men SprintFinal Round 3 (if required)
90Elite Men Team SprintFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
PRESENTATIONSEvents 86,88,89,90
91Under 19 Women Omnium Round 4Points Race 15km (60 laps)
92Elite Men Omnium Round 4Points Race 25km (100 laps)
93Para WB/MB SprintRound 3
94Elite Women Points RaceFinal 25km (100 Laps)
23.15PRESENTATIONSEvents91,92,93,94
Session 7EventSaturday 19th December 2020
10.30-11.20Warm Up
11.3095Para WC 1-5 Flying 200mOmnium Event Only
96Para MC1-5 Flying 200mOmnium Event Only
97Para AWII Women Flying 200Omnium Event Only
98Para AWII Men Flying 200mOmnium Event Only
99Elite Men SprintQualifying (Fastest 16 to Round 1)
100Para MB / WB Team SprintQualifying (Fastest 4 to Final)
101Under 19 Women Individual PursuitQualiying (Fastest 4 to Final Event
102Under 19 Men Omnium Round 1Scratch Race 7.5km (30 laps)
103Elite Men Sprint Round 1Winners to Quarter Finals
104Elite Women Omnium Round 1Scratch Race 7.5km (30 laps)
105Para WC/ MC Team SprntQualifying (Fastest 4 to Final)
106Para AWII Women & Men Team SprintQualifying (Fastest 4 to Final)
107Elite Men SprintQuarter Final Round 1
108Under 19 Men Omnium Round 2Tempo Race 7.5km (30 laps)
109Elite Men SprintQuarter Final Round 2
110Elite Women Omnium Round 2Tempo Race 7.5km (30 laps)
111Elite Men SprintQuarter Final Round 3 (If required)
112Under 19 Women Individual PursuitFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
113Para AWII Women & Men Team SprintFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
114Para MB / WB Team SprintFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
16.30115Para WC/ MC Team SprntFinal 3rd & 4th – 1st & 2nd
PresentationsEvent 103,104,105
Session 8EventSaturday 19th December 2020
17.30-18.20Warm Up
18.30116Elite Men SprintSemi Final Round 1
117Elite Women KeirinRound 1
118Elite Men SprintSemi Final Round 2
119Under 19 Men Omnium Round 3Elimination
120Elite Men SprintSemi Final Round 3 (if Required)
121Para WC1-5 & AWII Scratch RaceFinal 10km (40 Laps)
122Elite Women Omnium Round 3Elimination
123Elite Men SprintFinal Round 1
124Para MC1-5 & AWII Scratch RaceFinal 15km (60 Laps)
125Elite Women KeirinFinal 7-12 & 1-6
126Elite Men SprintFinal Round 2
127Under 19 Men Omnum Round 4Points Race 20km (80 Laps)
128Elite Men SprintFinal Round 3 (If required)
PresentationEvent 111,114,115,117,118
129Elite Women Omnium Round 4Points Race 20km (80 laps)
130Elite Men Scratch RaceFinal 15km (60 Laps)
22.40PresentationEvent 119,120
Session 9Sunday 20th December 2020
10.00-10.50Warm Up
11.00131Under 19 Men Individual PursuitQualifying
132Elite Men KeirinRound 1
133Elite Women Team SprintQualifying
134Elite Men KeirinRep
135Under 19 Women Points RaceFinal 20km (80 laps)
136Elite Men KeirinRound 2
PRESENTATIONEvent 125
Break 15 Minutes
137Under 19 Men Individual PursuitFinal 3 & 4, 1 & 2
138Elite Women Team Sprint FinalFinal 3 & 4, 1 & 2
139Elite Men KeirinFinal 7-12 & 1-6
PRESENTATIONSEvents 127, 128,29
140Elite Women Scratch RaceFinal  10km (40 laps)
141Elite Men Points RaceFinal 40km (160 laps)
PRESENTATIONSEvents 130,131
15.50PRESENTATIONSPerpetual Trophy Presentations / Champion of Champions
Close of Championships

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Details

Start:
December 16
End:
December 20

Venue

Anna Meares Velodrome Brisbane
Sleeman Sports Complex
Tilley Rd, Chandler QLD 4155 Australia
+ Google Map
Phone:
+61 7 3390 1477